Güvenli İnternet Kullanım İpuçları 2020

Güvenli İnternetGüvenli İnternet olan ve olmayan internet erişimi olan çocukların sayısı gün geçtikçe artıyor. İnternete, cep telefonları, iPadlar, tabletler ve diğer mobil cihazlar üzerinden kolayca erişilebiliyor. Bu erişimle birlikte ebeveynlerin neler olduğu ile ilgili her şeyi takip edebilmeleri de giderek zor bir hal alıyor. Güvenli İnternet nedir? 

Ama mobil cihazlardaki Güvenli İnternet kullanımını,daha doğrusu güvenli olmayan kullanımı, takip edebilmek için yeni devrimci bir yol var. Adı mSpy ve o, ebeveynlerin en iyi arkadaşı. Bu yazılım bir çocuğun cep telefonunun her köşesini takip edebilirken, aynı zamanda gizli modda çalışır ve böylece çocuk izlendiğinin hiçbir zaman farkına varmaz.

Eğer çocuğunuzun İnternette iken nelere baktığını gerçekten de bilmek istiyorsanız, mSpy ziyaret edilen siteler, bu sitelerde kalma süresi, sitelerin ne sıklıkla ziyaret edildiği ve yapılan indirme işlemlerinin tamamıyla ilgili detaylı bir rapor sağlayacaktır.

Çocuğunuzun Güvenli İnternet kullandığından emin olmak gayet önemlidir. İşte size çocuğunuzun bilmesi gereken Güvenli İnternet kullnım kuralları:

  • Yabancılarla konuşma

Yabancılarla konuşmamak ile ilgili altın kural, İnternet için de gayet geçerlidir. Evet, çocuğunuz her şeyin farkında olan bir genç olsa da, bu kuralı hayata geçirmek oldukça mühimdir. Onları, İnternette birçok avcının oldukları ve yabancılarla konuşmamak konusundaki basit kuralı takip etmeleri gerektikleri konularında ikna edin. Arkadaş canlısı olarak gözükseler de, asıl amaçlarının göründükleri gibi olmadığını onlara açıklayın. İnsanların, İnternet üzerinde söyledikleri her şeyin doğru olmadığı konusunda onu ikna edin.

Ebeveynlere İpucu: Çocuğunuzla açık ve dürüst olmak sonuç alıcı olabilir.

  • Hiçbir şey gizleme

Dünyanın mutluluk dolu olmadığı konusunda dürüst olun. Çocukların, kötü şeylerin her an, her yerde yaşanabileceğini anlamaları gerekir. Çocuğunuzu bir şeyler yolunda gitmediğinde veya çevrimiçi iken kötü bir tecrübe yaşadıklarında size anlatmaları gerektiği konusunda ikna edin. Problemi saklamak daha fazla soruna bile neden olabilir. Siber suçlar ve siber zorbalık gibi kötülüklerin İnternette yaşanabileceği konusunda dürüst olun. Onları tamamen korkutmayın ama bu kötülükleri anlayabilecekleri ve aynı zamanda sizi dinlerken rahat olabilecekleri şekilde sunun. Bu, onların her hangi bir şey olduğunda size karşı dürüst olmalarına yardımcı olur.

Ebeveynlere İpucu: Çocuklarınızın farkındalığını artırmak akıllıcadır. Bu konular hakkında utangaç olmayın. Eğer çocuğunuza karşı dürüst olmazsanız, bir başkası sizin yerinize olabilir. Bu meseleyi siz çocuğunuza açtığınızda, doğru bir şekilde ortaya konulduğundan emin olabilirsiniz.

  • Şifrelerini arkadaşlarınla paylaşma ama ebeveynlerinle paylaş

Arkadaşlarla şifre paylaşmanın kesinlikli yasak olduğunu açıkça belli edin. Fakat ayın zamanda çocuğunuza, sizin onayınız olmadan ve şifrelerini bilmeden hiçbir hesap açmaya izinleri olmadıklarını söyleyin. Bu çocuklar açısından anlaması zor olan bir kural olabilir ama hayata geçirilmesi oldukça mühim bir kuraldır. Bu onları, uygunsuz davranışlardan uzak tutar.

mSpy yazılımı, çocuğunuzun telefonuna ekstra bir koruma katmanı eklemeniz konusunda yardımcı olur ve böylece eğer siz çocuğunuzu bu kurala uymazken yakalarsanız, ceza mekanizmasını harekete geçirebilirsiniz.

Ebeveynlere İpucu:Çocuklarınızı arkadaşlarının kim olduğunu bilmek önemlidir ama çocuğunuza bazı insanların kötü niyetleri olabileceğini belli edin. Eğer bir şifre onların eline düşerse, çocuklarınız hayatında yıkıcı etkilere neden olabilirler.

  • Güvenli İnternet: İnternet sitelerinin tamamı çocuklara göre değildir

Bu özellikle ergenlik döneminde olan çocuklar için kabul etmesi oldukça güç bir konu olabilir. Çünkü onlar, kendilerinin değil, hormonlarının düşündüğü ve beyinlerinin her zaman mantıklı karar veremediği bir geçiş sürecindedirler. Bu yüzden siz bir siteye erişimi yasakladığınızda, ergen çocuklarınızın bunu kabul etmesi oldukça zor olabilir. Onların, sizin mümkün olan en iyi niyete sahip olduğunuzu ve bunlar çocuğunuzun arkadaşlarının tamamının üye oldukları sitelere erişimi engellemek anlamına gelse de anlamaları gerekir.

mSpy, bu kuralı hayata geçirmeniz konusunda size yardımcı olabilir çünkü siz, onların kullandıkları uygulamalar ile parçası oldukları sitelere sürekli erişim imkanına sahip olursunuz. Bu, ayrıca size çocuklarınızın koyduğunuz kuralları takip edip etmedikleri konusunda emin olmanıza da yardımcı olur.

Ebeveynlere İpucu: Söz konusu İnternet sitesinin neden bir parçası olamayacakları konusunda çocuklarınıza karşı dürüst olun. Bu sitelerin bazılarının, hayat boyu sürecek sonuçları olabileceğini anlatın ve bu kuralları sadece onların iyiliğini düşünerek koyduğunuzu belli edin. Umut ediyoruz ki, ergen çocuğunuz bunu anlayacaktır ama siz argümanınızın arkasında durmaya hazırlıklı olun.

  • Sohbet etmek, mesajlaşmak ve oyun oynamak için sınırlar belirle

Çocuğunuzun, dijital cihazlarda sahip olduğu vakti sınırlayın çünkü eğer yapmazsanız, tüm günü İnternette sohbet ederek, mesajlaşarak ve oyun oynayarak geçirebileceklerdir. Ara tatiller ve yaz tatilleri kabul edilebilir ama çocuklarınızın ödevler, okul ve diğer önemli faaliyetlerin öncelikleri olduğunu anlamaları gerekir.

Ebeveynlere İpucu:Okulda iken tüm dijital cihazları evde bırakmayı ve bu cihazları tüm diğer işler bittikten sonra kullanmayı kural haline getirmek en iyi yöntemdir.

  • Gizli şeyleri telefonuna kaydetme

Çocuklarınızın, şifrelerini ve kullanıcı isimlerini telefonlarına otomatik olarak kaydetmelerine izin vermeyin çünkü eğer telefon başıboş bırakılırsa, bu hesaplara her hangi biri ulaşabilir ve pek çok zarara neden olabilirler.

mSpy size tüm sosyal medya gönderileri, e-postalar, metin mesajları ve uygulamalara erişim imkanı sunacaktır. Bu sizin, çocuğunuzun siber zorbalığa maruz kalıp kalmadığı ya da siber zorbalık faaliyeti içerisinde bulunup bulunmadığını öğrenmeniz konusunda yardımcı olur.

Ebeveyn İpucu: Bir şeyleri kolay ulaşılabilir bir yere kaydetmenin sonuçlarını açıklayın. Onları, şifreler ve kullanıcı adlarını otomatik olarak kaydetmemeleri konusunda teşvik edin çünkü eğer telefon başıboş bırakılırsa, onların sosyal sitelerine her hangi biri erişebilir. Çocuklar, telefonlarını arkadaşlarıyla paylaşırlar ve arkadaşlar arasında bir anlaşmazlık olursa, siber zorbalık alır başını gider.

  • Kişisel bilgileri çevrimiçi olarak vermeyin

Çocuklarınızı, çevrimiçi olarak paylaştıkları bilgiler konusunda dürüst olmaya teşvik edin. Kötü amaçla kullanılabilecek yaşadıkları yer, telefon numaraları, yaşları, isimleri ve diğer kişisel bilgileri gibi detayları vermelerine de mani olun. Bireylerin bu bilgileri nasıl kötü amaçla kullanabilecekleri konusunda onlara karşı dürüst olun. mSpy, hangi bilginin diğerleriyle paylaşıldığını görmenize olanak sağlar.

Ebeveyn İpucu: Gerçek hayat tecrübelerini aktarın ve kişisel bilgileri paylaşmanın ne gibi sonuçları olabileceğini anlatın. Bu, çocuğunuzun eğer kişisel bilgiler yanlış ellere düşerse ne kadar tehlikeli olabileceği konusunda gerçeği görmelerine yardımcı olur.

  • Yaşına uygun oyunlar ve uygulamalar indir

Güvenli İnternet kaynaklarından indirilmiş uygulamalar ile oyunların, çocuğunuzun yaşına uygun olduğundan emin olun. Cihaza kurulan her uygulamanın sizin bilginiz dahilinde olması gerektiği, aksi halde bunun sonuçları olacağı konusunda bir kural koyun.

Ebeveyn İpucu: Kuralları ve cezalandırma mekanizmasını çocuğunuz bu kuralları çiğnediği zaman koyun ve harekete geçirin. Bu onların sizin ciddi olduğunuzu anlamalarına yardımcı olur.

Ebeveynlik zor iştir ama Güvenli İnternet konusunda çocuğunuz ile konuşmalısınız ve kurallar hayata geçirmelisiniz. mSpy yazılımı, neler döndüğünü ve çocuğunuzun sizin kurallarınıza uyup uymadığını takip etmek konusunda size yardımcı olur. Onlar bu kuralları şimdi anlamıyor olsalar da, bu kurallar, onların hayat boyu etkisi olacak sonuçları tecrübe etmemeleri konusunda onlara yardımcı olur.

Çocuğunuza karşı dürüst olun, ihtiyaç halinde cezalandırma mekanizması belirleyin, sorunlar ortaya çıktığında çocuğunuzu sizinle konuşması için teşvik edin ve çocuğunuzun yer aldığı her şeye siz de dahil olun. Çocuğunuz zamanla sizinle neden iyi bir ilişkileri olması gerektiğinin önemini anlayacaktır ve bu kurallar onların için adeta doğal hale gelecektir.

Leave a Reply