Sahte Arkadaşlık İsteği Nasıl Ayırt Edilir

Sahte Bir Arkadaşlık İsteğini Nasıl Ayırt Edebilirsiniz?

Aldığınız arkadaşlık isteğinin gerçek olmayabileceğine birkaç ipucu vardır. Bir arkadaşlık isteğinin sahte bir profilden olup olmadığını belirlemenize yardım etmesi için kendinize sormanız gereken 5 soru buradadır.

1.İstek Yapan Kişiyi Tanıyor Musunuz Ya Da Ortak Arkadaşınız Hiç Var Mı?

Apaçık olmasına rağmen bu birinci ipucudur. Eğer bu kişiyle gerçek hayatta tanıştığınızı ya da herhangi bir ortak arkadaş vasıtasıyla tanıştığınızı hiç hatırlamazsanız, bu durumda büyük ihtimalle farklı bir kimlikle gönderilmiş bir arkadaşlık isteğidir.

Onların arkadaş listesini (eğer görüntülenebilir ise) kontrol edin ve her ikinizin tanıdıklarını görmek için “ortak” listesine tıklayın. Onları, tanıyıp tanımadıklarını ortak arkadaşlarınızla kontrol edin.

2. Karşı cinsten çekici bir kişinin arkadaşlık isteği midir?

Eğer bir erkek iseniz ve güzel bir kadından rastgele bir arkadaşlık isteği aldıysanız, bu durumda bu bir hile olabileceğine ilk uyarınızdır. Aynısı kadınlar için de geçerlidir. Çekici bir kişinin tahrik edici şekilde poz verdiği resimle bir arkadaşlık isteği, sahte arkadaşlık teklifi oluşturanlar tarafından kullanılan bir yemdir.

3. İstek çok sınırlı Facebook geçmişi olan bir kişiden mi geliyor?

Eğer Facebook zaman tüneline göre, kişi oldukça kısa bir süre önce Facebook’a katıldıysa, bu durumda arkadaşlık isteğinin düzmece olduğuna bu çok büyük bir ipucudur.

Çoğu meşru Facebook kullanıcısı, birkaç yıl eskiye dayanan zaman tünellerinde uzun bir geçmişe sahip olacaklardır.

Sahte profiller aceleyle oluşturulur ve çoğu profil kişinin Facebook’a ne zaman katıldığını gösterecektir. Eğer onların zaman tünelleri Facebook’a 12 gün önce katıldıklarını söylüyorsa, bu durumda Facebook partisine çok geciken ve sınırlı geçmişe sahip olmak için kabul edilebilir nedeni olan büyükanneniz olmadıkça, büyük olasılıkla o kişi sizi dolandırmaya çalışıyordur.

4. Kişinin olağandışı az ya da çok sayıda arkadaşı var mı ve hepsi aynı cinsiyetten mi?

Uydurma profillerin arkadaşlık listelerinde oldukça az ya da mümkün olduğunca çok sayıda arkadaşları var olabilir. Onlar, sahte profil kurmada muhtemelen az bir çaba sarf etmektedirler veya bir yığın arkadaşlık istekleri “gelişigüzel defalarca göndermektedirler” ve bir yığın cevap almaktadırlar.

Diğer bir ipucu ise arkadaş listelerindekilerin cinsiyetidir. Sahte profilin arkasındaki şahsın kimi hedef aldığına bağlı olarak, muhtemelen istekte bulunanın ağırlıklı olarak karşı cinsten arkadaşlarını göreceksiniz çünkü bu, büyük ihtimalle sahte arkadaşlık isteklerini gönderdikleri zaman hedef aldıkları kişidir. Eğer istek bir erkeği hedefleyen kadından ise, sizin gerçek bir kişiden beklediğiniz gibi erkeklerin ve kadınların bir karışımı yerine, arkadaş listesindekilerin hemen hemen hepsinin erkek olmasını bekleyin.

5. Zaman Tünellerinde Çok Az Kişisel İçerik Var Mıdır?

“Gerçek” içerik oluşturmak için çaba gerekeceğinden sahte bir profilde birçok günlük faaliyeti büyük olasılıkla görmeyeceksiniz. Bazı resimler, belki bazı bağlantılar görebilirsiniz, fakat büyük olasılıkla birçok konum kayıtları veya durum güncellemeleri görmeyeceksiniz. Bu, çevrim içi kişiliklerinin olabildiğince gerçek görünmesi için pek çok zaman ve çaba harcadıklarından catfishing tipi dolandırıcılar için doğru olabilir ya da olmayabilir.

Bir dahaki sefere, rastgele bir arkadaşlık isteği alırsanız, yukarıdaki soruları kendinize sorun. Eğer cevabınız onların bir ya da ikisinden daha fazla evet ise, bu durumda kendiniz sahte bir arkadaşı ayırt etmiş olabilirsiniz.

Sevdiklerinize gönderilen sahte arkadaşlık isteklerini ayırmak için top telefon casus yazılımlarını kullanın.

Leave a Reply