6 Basit Adımla Facebook Profilinizi Güvenli Hale Getirin

Facebook emniyetinizi, güvenliğinizi ve gizliliğinizi iyileştirmek için birkaç dakikanızı ayırın.

Facebook harika ve büyülü bir yer olabilir. Eski arkadaşlarınızla iletişime geçebilir ve en son eğlenceli kedi videosunu hepiniz aynı anda paylaşabilirsiniz.

Bütün şeylerin iyi olduğu kadar, Facebook’un karanlık bir tarafı da vardır. Sahte uygulamalar, Facebook korsanları, kimlik hırsızları ve diğer çeşitli kötü adamlar hemen hemen sizin sevdiğiniz kadar Facebook’u sever. Arkadaşlarınız, sevdiğiniz şeyler, ilgili olduğunuz gruplar gibi sizin sosyal ağ veriniz, korsanlar ve dolandırıcılar için hepsi değerli meta haline gelmektedir.

Sizin Facebook profilinizi dolandırıcıların ele geçirmek isteyeceğine inanmak zor gibi görünür fakat eğer onla ilgili biraz düşünürseniz akla tam uygun gelebilir. Eğer bir dolandırıcı profilinizi ele geçirirse ve tüm niyetleri ve amaçları sizin Facebook kimliğiniz ( ele geçirilen hesabınız vasıtasıyla) gibi davranarak siz “olursa”, belki herhangi bir yerde yolda kalmış ve para havalesine ihtiyacınız olduğunu anlatmak gibi şeyleri arkadaşlarınızdan yapmalarını bu durumda isteyebilirler. Gerçekten sıkıntıda olduğunuzu düşünerek arkadaşlarınız razı olabilir ve herkes neler olduğu anlayıncaya kadar, dolandırıcı arkadaşınızın parasını alır.

Facebook deneyiminizi mümkün olabildiği kadar güvenli yapmak için atabileceğiniz birkaç adım buradadır:

1. Güçlü Bir Şifre Oluşturun

Facebook emniyetinizin birinci anahtarı, güçlü bir şifre oluşturup böylece hesabınızın ele geçirilemeyeceğinden emin olmaktır. Zayıf bir şifre korsanlar ve kimlik hırsızları tarafından ele geçirilmiş bir hesaba sahip olmanızın kesin bir yoludur.

2. Gizlilik Ayarlarınızı Kontrol Ediniz Ve Sıkılaştırın

Facebook sürekli gelişiyor. Sonuç olarak, sizin gizlilik seçenekleriniz dahi değişebilir. En az ayda bir kez gizlilik ayarlarınız neye ayarlanmış görmek için kontrol etmelisiniz. Eğer yeni gizlilik seçenekleri hazır ise, onlardan faydalanın. Verilerinizi kimlerin görebileceğine dair hükümleri her ne zaman mümkünse daha sıkı hale getirmek için “Sadece arkadaşlar” görüntüleme seçeneğini seçin.

Ayrıca Facebook’un, belirli gönderileri görebilmekten belli insanları ( ör. annenizi) yasaklamanıza izin veren gelişmiş gizlilik seçenekleri vardır.

3. Bir Facebook korsanını nasıl ayırt edeceğinizi öğrenin

Çoğu zaman korsanlar yabancıdır ve yerel dilinize tam anlamıyla hakim değillerdir. Bu güzel bir uyarıdır. Bir Facebook korsanını nasıl ayırt edeceğinize dair diğer ipuçları için yukarıdaki linke göz atın.

4. Her şeyi Facebook’ta paylaşmayın

Bulunduğunuz yer, tam doğum tarihiniz ve ilişki durumunuz (gizli takipçiler sizin birinden yeni ayrıldığınızı bilmek isterler) gibi, Facebook’tan hariç tutmanızın daha iyi olduğu kesin şeyler vardır. Facebook’ta Asla Paylaşmamanız Gereken 5 Şey (daha fazlası için yukarıdaki linke bakınız) sadece bunlardan bir kaçıdır.

5. Eğer sizin ya da arkadaşınızın hesabı ele geçirildi ise, hemen bildirin

Eğer çoktan bir Facebook korsanının kurbanı olduysanız, mümkün olan en kısa sürede başkasının eline geçmiş hesabınızı Facebook’a bildirmeniz gerekir böylece Facebook hesabınızın kontrolünü tekrar kazanabilir ve onların arkadaşlarınızı siz olduğunuza ikna etmelerinden alı koyabilirsiniz ve ki bu da aynı zamanda arkadaşlarınızın dolandırılmasına neden olabilir.

6. Facebook verilerinizi yedekleyin

Resimlerden videolara durum güncellemelerine kadar, Facebook’a bir sürü şey koyarsınız ve muhtemelen onları güvende tutmak için arada sırada yedeklemeyi düşünmeniz gerekir.

Şimdi Facebook, bugüne dek paylaştığınız hemen hemen her şeyi yedeklemeyi her zamankinden daha da kolaylaştırır. Bir korsan Facebook profilinize belki girebilir ve önemli bazı şeyleri silebilir, bu yüzden hesabınız çalınırsa, silinirse ya da engellenirse diye her birkaç ayda bir bu bilgileri yedeklemek büyük olasılıkla iyi bir fikirdir. DVD ya da Flash Bellek gibi fiziksel bir disk üzerinde Facebook verinizin bir kopyasını tutmayı düşünün. Ayrıca, emanet kasası gibi güvenli bir yerde o yedeği depolamak isteyebilirsiniz.

Top Telefon Casus Yazılımları için tıklatın.

Leave a Reply