Çocuklarınızın Ebeveyn Kontrolünü Kırmasının 5 Yolu 2020

Her ne kadar uğraşsanız da çocuğunuz sizin ebeveyn rehberliğinizi kırmanın bir yolunu bulacaktır. İşte bir adım önde olabileceğiniz bir yol!

GPS Takibi

GPS takibi uygulamalarını, Find My Iphone (Iphone’umu Bul) gibi, devre dışı bırakmak, birçok teknoloji meraklısı çocuk için neredeyse çok kolaydır. Tek yapmaları gereken telefonlarının Ayarlar kısmına gitmek ve konum hizmetleri ve kablosuz bağlantı erişimlerini kapatmaktır. Ve eğer abonelik temelli bir izleme sistemi kullanmanın çözüm olduğunu düşünüyorsanız, bunun için de bir hile var. Telefon takip yazılımı gözetleme hizmetlerinin, herhangi bir telefondaki işletim sistemine özgü olduğunu ifade ediyor. Demek oluyor ki sıradan bir IOS (Apple cihazları için) ya da aygıt yazılımı (Android cihazlar için) güncellemesi, çocuğunuzun telefonundaki telefon takip yazılımını silerek kaldıracaktır.

İnternet Dili

Çocuklar tam olarak farklı bir dili konuşmuyorlar; fakat onların gerçekte söylediklerini gizlemek için kullandıkları, görünürde masum duran bazı emojiler ve akronimler bulunuyor. Belirli bir biçimdeki meyveler ve sebzeler (patlıcan, salatalık, muz gibi) erkek anatomisine karşılık geliyor. Bitki emojileri ise marihuanayı simgeliyor. Bazı el işaretlerinin birbirine eklenmesi, çok da masum olmayan bir ima yaratıyor. Eğer anlamsız görünen bir emoji veya akronim dizisi görürseniz, bu muhtemelen yalnızca size anlamlı görünmediklerini ifade ediyor.

Kendini İmha Eden Mesajlar

Eski güzel bir “tümünü sil” tuşuna tıklayarak suçlu gösteren konuşmalardan kurtulmaktan daha kolay bir şey yoktur. “Üzgünüm annecim ve babacım”, modası geçmiş bir yöntemdir. Gençler şimdi daha popüler bir seçeneğe yöneliyorlar: kendini imha eden ileti uygulaması. Snapchat bu fikrin yaratıcısı, fakat düzinelerce benzer uygulama var.

Teknik internet sitesi CNET, ekran görüntüsü koruması ve iletinin ne zaman kaybolacağına dair geri sayım zamanlayıcısı gibi özelliklerle donatılmış Kaboom uygulamasının artan popülerliğine dikkat çekiyor. Artı bu uygulama, Twitter, Facebook ve metin üzerinden iletileri bağlama kabiliyetine sahip.

Şifrelenen iletiler, ille de kendini imha ediyor olmamasına rağmen son dönemlerde oldukça gündemdeydiler ve kesinlikle söz etmeye değerler. Aslında tüm bunların anlamı, sadece gönderen ve alıcının iletiyi görebiliyor olması. WhatsApp ileti şifreleme için en popüler araç. Eğer çocuğunuz WhatsApp kullanıyorsa, siz bu konuşmayı görmekte zorlanacaksınız…

Gizli Sosyal Ağlar

Bu uygulamalar öğrenci topluluklarına yönlendiriliyor ve isimsiz ve kimliği belirsiz iken ileti göndermeyi kullanıcılar için mümkün kılıyor. Bu kulağa kötü bir fikir gibi gelmiyor, ta ki anonimliğin çocuklar için kaba olmayı nasıl kolaylaştırabileceğini hatırlayıncaya kadar.

Yik Yak, gençler ve genç erişkinler arasında oldukça popüler, onların kimliklerini açığa çıkarmadan konum tabanlı iletileri görüntülemesine ve oylamasına izin veriyor, fakat bazı okullar bu uygulamayı sanal zorbalık hadiselerinden sonra yasakladı.

Kandid, Yik Yak’ı bir adım ileri götürüyor. Kandid kullanıcıları, esasen üzerini kaplayan bir resim yazısı metniyle birlikte bir fotoğraf olan “itiraflar” gönderebiliyor. Gençler, gönderileri kişisel okul bilgilendirmesinden görebiliyorlar fakat ayrıca kendi şehirleri etrafındaki herkese açık gönderileri görüntülemeleri için de bir seçenek var.

After School (Okuldan Sonra) uygulaması, gençlere okullarının mesaj panolarında tamamen anonim olarak her ne isterlerse göndermelerine imkân veriyor. After School kullanıcıları daha genç kesimde olmaya eğilimli olduğu için bu uygulama, mevcut ekstra güvenlik tedbirlerine sahip. Livewire.com a göre bu uygulama, siber zorbalık için sıfır tolerans politikasına sahip ve çocukların uzmanlarla okulda karşılaşabilecekleri problemler hakkında konuşabilmesi için bile bir özelliğe sahip.

Sahte Hesaplar

Hiç “finsta” hakkında bir şey duydunuz mu? Endişelenmeyin, 25 yaşının üzerindeki birçok insan da duymadı, fakat bu kesinlikle dikkate değer. Finstalar, kullanıcılara tipik sosyal medya kurallarını bir kenara bırakmaları için fırsat veren gizli hesaplardır. Takipçilerin sayısı ve beğeniler finstada mühim değildir. Önemli olan şey, filtresiz olmaktır. Örneğin, kızınızın ve arkadaşlarının alışveriş merkezindeki rötuşlu fotoğrafı onun Instagram hesabına gidecektir. Onların ev partisinde tekila içiyorken olan fotoğrafı ise Finsta ile sonuçlanacaktır.

Genel olarak finstalar ve sahte hesaplar, her zaman göründükleri kadar şeytani değillerdir. Birçok genç onları samimi arkadaş grubuyla birlikte olan saçma veya uygunsuz içerikli fotoğrafları paylaşmayı seçmek yerine, mükemmel gönderi oluşturmanın baskısından kaçmak için kullanıyor.

Madem ki bu beş madde sizin listenizde, çocuğunuz 5 daha fazla şeye çözüm yolu bulacak. En iyi hamle gençlerinizle açık bir iletişim ağı kurmak için uğraşmak.

Telefon casus yazılım kullanmaya karar verdiyseniz size uygun olanı seçebilirsiniz.

Leave a Reply